The exchange rate of the Roman-Arau Bompar is floating.
Kurz rímsko-arauského bomparu je plávajúci.
Nominálna hodnota: 0,5 Bmp = 50 Wywar
Hlavný motív: Vojvodská hodnostná koruna – nie je súčasťou korunovačných klenotov, existuje len ako heraldické znamenie
Priemer: 15 mm
Nominálna hodnota: 1 Bmp
Hlavný motív: Veľkovojvodská hodnostná koruna – nie je súčasťou korunovačných klenotov, existuje len ako heraldické znamenie
Priemer: 18 mm
Nominálna hodnota: 2 Bmp
Hlavný motív: Kráľovská koruna – je súčasťou korunovačných klenotov každého kráľovstva
Priemer: 21 mm
Nominálna hodnota: 5 Bmp
Hlavný motív: Cisárska koruna (ríšska) – je súčasťou korunovačných klenotov
Priemer: 24 mm
Nominálna hodnota: 10 Bmp
Jazyk: slovenský
Hlavný motív: Planéta Merkúr
Pozadie: Pohľad na Slnko z povrchu Merkúru
Vodoznak: Antický boh obchodu a zisku Merkúr (v rímskej mytológii) resp. okrídlený posol bohov a boh ciest, pútnikov a vynálezov, ochranca zlodejov a básnikov Hermes (v gréckej mytológii) so svojimi atribútmi – okrídlený klobúk a žezlo s obtočenými hadmi. Nad ním v kruhu astrologický symbol Merkúra – používa sa aj ako symbol hermafrodita.
Rozmery: 124 x 64 mm
Nominálna hodnota: 20 Bmp
Jazyk: slovinský
Hlavný motív: Planéta Venuša
Ďalšie motívy: Fázy Venuše pozorované zo Zeme pri jej obehu okolo Slnka.
Pozadie: Povrch Venuše na mieste pristátia sovietskej sondy Venera 14 v roku 1981, kde sú kamene rozpálené na teplotu 500 stupňov Celzia a atmosférický tlak je 90 násobne vyšší ako na Zemi. Dole je časť sondy (zuby), ktorá na povrchu pracovala kým ju rozdrtil atmosférický tlak.
Vodoznak: Antická bohyňa lásky a krásky Venuša (v rímskej mytológii) resp. Afrodita (v gréckej mytológii) so svojím synom Kupidom (Eros, Amor). Nad ňou v kruhu astrologický symbol Venuše – používa sa aj ako symbol ženského pohlavia.
Rozmery: 129 x 66 mm
Nominálna hodnota: 50 Bmp
Jazyk: chorvátsky
Hlavný motív: Planéta Mars
Ďalšie motívy: Fotky skalného masívu „Tvár na Marse“ v oblasti Cydonia Mensae, prvá z roku 1976 (zo sondy Viking 1), druhá z roku 2001 (zo sondy Mars Global Surveyor).
Pozadie: Pohľad na povrch Marsu z orbity, vľavo hore nad vodoznakom je Olympus Mons (Olymp), ktorý je so svojou výškou 27 kilometrov najvyššou horou v Slnečnej sústave.
Vodoznak: Antický boh vojny Mars (v rímskej mytológii) resp. Ares (v gréckej mytológii) so svojimi atribútmi – kópia a štít. Nad ním v kruhu astrologický symbol Marsu – štylizovaný okrúhly štít a kópia – používa sa aj ako symbol mužského pohlavia.
Rozmery: 134 x 68 mm
Nominálna hodnota: 100 Bmp
Jazyk: nemecký (rakúsky)
Hlavný motív: Planéta Jupiter s prstencami
Ďalšie motívy: Ručné poznámky Galilea Galilei z roku 1610 pri pozorovaní Jupitera a jeho štyroch najväčších (Galileových) mesiacov Io, Európa, Ganymedes a Kalisto. V spodnej časti sú tieto mesiace v približnej mierke k Jupiteru.
Pozadie: Atmosféra Jupitera
Vodoznak: Antický kráľ bohov a vládca neba a zeme Jupiter (v rímskej mytológii) resp. Zeus (v gréckej mytológii) so svojimi atribútmi – v pravej ruke zväzok bleskov, pod ním orol a blesky. Nad ním v kruhu astrologický symbol Jupitera.
Rozmery: 141 x 73 mm
Nominálna hodnota: 200 Bmp
Jazyk: český
Hlavný motív: Planéta Saturn s prstencami
Ďalšie motívy: Výsek z publikácie Sidereus Nuncius (Hviezdný posol) od Galilea Galilei o pozorovaní Saturnových prstencov (ktorých podstatu si nedokázal vysvetliť, považoval ich za sluhov podopierajúcich starého Saturna). Dole pri vodoznaku je nákres z roku 1676, ktorým Giovani Domenico Cassini klasifikuje Saturnové prstence (v ich štruktúre objavil medzeru – Cassiniho delenie).
Pozadie: Satrunové prstence s Cassiniho delením.
Vodoznak: Antický otec bohov a boh roľníctva Saturn (v rímskej mytológii) resp. Kronos (v gréckej mytológii), ktorý sa zmocnil vlády nad svetom tak, že vykastroval svojho otca Urana. Zobrazuje sa ako starec s kosou. Nad ním v kruhu astrologický symbol Saturna.
Rozmery: 145 x 74 mm
Nominálna hodnota: 500 Bmp
Jazyk: srbský
Hlavný motív: Planéta Urán s prstencami
Ďalšie motívy: Výsek z Atlasu oblohy (Atlas Céleste) z roku 1795, kde je novoobjavená planéta Urán ešte pomenovaná podľa svojho objaviteľa Wiliama Herschela (ten ju však pomenoval Georgium Sidus podľa anglického kráľa). Urán bol pozorovaný už pred jeho objavom, ale vždy bol považovaný za hviezdu.
Pozadie: Uránové prstence vyfotené sondou Voyager 2 pri prelete okolo planéty v roku 1986.
Vodoznak: Antický boh nebies Uranos (v gréckej mytológii). V rímskej mytológii nemá presný ekvivalent (možno Caelus). Urán je jediná planéta pomenovaná podľa gréckeho, nie rímskeho boha. Nad ním v kruhu astrologický symbol Uránu.
Rozmery: 152 x 78 mm
Nominálna hodnota: 1 000 Bmp
Jazyk: poľský
Hlavný motív: Planéta Neptún s prstencami
Ďalšie motívy: Horoskop, ktorému vládne Neptún zostavený k septembru 1980, kedy bol Neptúm v znamení Strelca.
Pozadie: Atmosféra planéty Neptún s bielými cirovými oblakmi vyfotená sondou Voyager 2 pri prelete okolo planéty v roku 1989.
Vodoznak: Antický boh mora Neptún (v rímskej mytológii) resp. Poseidon (v gréckej mytológii) so svojim atribútom – trojzubec. Nad ním v kruhu astrologický symbol Neptúnu.
Rozmery: 156 x 79 mm
Nominálna hodnota: 2 000 Bmp
Jazyk: taliansky
Hlavný motív: Planetoidy (trpasličie planéty) Pluto, Cháron, Orcus, Ixion, Varuna, Quaoar, Makemake, Eris, Sedna a Ceres
Pozadie: Kuiperov pás, v ktorom sa nachádza 9 z 10 planetoidov okrem Ceres, ktorá sa nachádza v pásme asteroidov medzi Marsom a Jupiterom, novou klasifikáciou však bola zaradená do novovytvorenej kategórie planetoidov (trpasličích planét).
Vodoznak: Antický boh podsvetia Pluto (v rímskej mytológii) resp. Hádes (v gréckej mytológii). Vedľa neho je trojhlavý pes Cerberus. Nad ním v kruhu astrologický symbol Pluta – iniciály PL ako Pluto alebo Percival Lowell (astronóm, ktorý sa významne podieľal na objave Pluta.
Rozmery: 160 x 81 mm
Nominálna hodnota: 5 000 Bmp
Jazyk: latinský
Hlavný motív: Galaxia Mliečna cesta rozdelená na štyri kvadranty: hranica medzi alfa a beta kvadrantom prechádza stredom Galaxie a polohou Slnka.
Pozadie: Galaxia Mliečna cesta
Vodoznak: Časť kovovej plakety pre prípadných mimozemských nálezcov umiestnených na sondách Pioneer 10 a 11, ktoré opustili Slnečnú sústavu. Na výseku je muž a žena pre porovnanie veľkosti človeka k sonde (za nimi).
Rozmery: 160 x 81 mm