The Supreme Court of the HRE-AE
Najvyšší súd SRR-AC
President and Vice President of the Supreme Court of the HRE-AE:
Predseda a Podpredseda Najvyššieho súdu SRR-AC:
Michał Quligowski, President / predseda, o. Peter, Vice President / podpredseda (appointed by the Emperor / menovaní cisárom)
Ordinary Courts / Všeobecné súdy
In the Holy Roman Empire – Arau Empire, the judiciary is administered by
independent and impartial ordinary courts. These courts adjudicate civil and criminal matters.
Judgments are rendered in the name of the Emperor and are always announced publicly.
The ordinary courts of the Holy Roman Empire – Arau Empire have three levels of jurisdiction:
a) The first instance is the district court with jurisdiction within the relevant higher territorial unit, or in provinces with a one-tier territorial
division, within the relevant territorial unit of the province.
b) The second instance is the higher court with jurisdiction within the relevant province.
c) The highest instance is the Supreme Court of the Holy Roman Empire – Arau Empire with jurisdiction over the entire territory of the Holy Roman Empire – Arau Empire.
See Articles 69 and 70 of the Constitution of the HRE-AE.
V Svätej ríši rímskej – Arauskom cisárstve vykonávajú súdnictvo nezávislé a nestranné všeobecné súdy. Všeobecné súdy rozhodujú v občianskoprávnych a trestnoprávnych veciach.
Rozsudky sa vyhlasujú v mene cisára a vždy verejne.
Všeobecné súdy Svätej ríše rímskej – Arauského cisárstva majú tri inštancie:
a) Prvá inštancia je obvodný súd s pôsobnosťou v príslušnom vyššom územnom celku, v provinciách s jednostupňovým územným členením
v príslušnom celku provincie.
b) Druhá inštancia je vyšší súd s pôsobnosťou v príslušnej provincii.
c) Najvyššou inštanciou je Najvyšší súd Svätej ríše rímskej – Arauského cisárstva s pôsobnosťou na celé územie Svätej ríše rímskej – Arauského cisárstva.
Pozri čl. 69 a 70 Ústavy SRR-AC.
Judgments / Rozsudky
ROZSUDOK
V MENE CISÁRA
Obvodný súd Hornošarišského arcikniežatsva samosudkyňou JUDr. Anninou von Tokyoburgovou vo veci navrhovateľky Henriety von Zamburg proti odporcovi Svätoslavovi Vaškoburgovi o návrhu na rozvod manželstva v zmysle čl. 69 a čl. 70 Ústavy Svätej ríše rímskej – Arauského cisárstva a v zmysle Nariadenia Cisára č. 11/2003 o Súdnom poriadku vyniesol tento
r o z s u d o k:
1. Obvodný súd Hornošarišského arcikniežatsva r o z v á d z a manželstvo Henriety von Zamburg a Svätoslava Vaškoburga.
2. Obvodný súd p o t v r d z u j e kráľovský titul Henriete XV. von Zamburg, alpskej kráľovnej.
3. Obvodný súd odporúča Cisárovi z n í ž i ť vojvodský titul Svätoslavovi Vaškoburgovi a u d e ľ i ť mu titul Knieža.
Odôvodnenie
Navrhovateľka podala na Obvodný súd Hornošarišského arcikniežatsva (ďalej len „obvodný súd“) návrh na rozvod manželstva uzatvoreného medzi navrhovateľkou a odporcom. Ako dôvody uviedla:
1. odporca sa jej nevenuje,
2. neplní si manželské povinnosti,
3. má radšej jedlo ako ju,
4. má radšej seba ako ju,
5. nechce s ňou tráviť čas v horách ani na spoločenských podujatiach,
6. je neskúsený a neprispôsobivý,
7. je povýšenecký,
8. nevie spievať,
9. nemá s ňou súcit.
Obvodný súd po preskúmaní uvedených skutočností dospel k záveru, že relevantné dôvody na ukončenia manželstva sú v bodoch 1, 2, 3 a 9.
Ako neopodstatnené dôvody súd označil bod 4, lebo je toho názoru, že každý človek má najradšej seba, až potom blížneho. Manžel taktiež nemá povinnosť tráviť čas v horách a na spoločenských podujatiach, ak navrhovateľka v čase uzatvárania manželstva o jeho nezaujme o tieto veci vedela. Neskúsenosť, neprispôsobivosť, povýšeneckosť a zlý spev sú taktiež skutočnosti, ktoré boli o odporcovi známe už pred uzavretím zväzku.
Manžel je však povinný sa v súlade s manželským sľubom svojej manželke venovať, mať ju radšej ako jedlo a rovnako tak si plniť manželské povinnosti. Obvodný súd uznal, že tieto povinnosti manžela boli zo strany odporcu zanedbávané.
Obvodný súd vypočul odporcu Svätoslava Vaškoburga. Odporca s rozvodom súhlasil bez výhrad, navrhol aj rozvod s okamžitou platnosťou. V tejto veci súd vyhovieť nemôže, keďže v súdnom konaní platia lehoty ktoré neumožňujú rozvod s okamžitou platnosťou.
Keďže obaja manželia s rozvodom súhlasia a preukázali, že nie sú dôvody na ďalšie trvanie manželstva, súd ich rozviedol.
Obvodný súd potvrdil kráľovský titul Henriete XV. von Zamburg, alpskej kráľovnej, keďže tento získala nezávisle od svojho manželstva, bola menovaná v zmysle ústavy Cisárom.
Súd navrhol odobrať Svätoslavovi Vaškoburgovi titul vojvodu, nakoľko tento získal na základe manželstva s Henrietou von Zamburg. V zmysle článku 10 Ústavy Svätej ríše rímskej – Arauského cisárstva môžu mať titul vojvodu manželia kráľovien. Keďže sa ukončil manželský zväzok, stratil odporca nárok na titul vojvodu. Ako náhradný mu bol navrhnutý najvyšší možný titul – knieža, tak, ako je to uvedené vo výrokovej časti tohto rozsudku.
//
P o u č e n i e : Proti tomuto rozsudku možno podať odvolanie do 3 dní od jeho doručenia na Vyšší súd Šarišského kráľovstva.
Bardejov, 18. decembra A. D. 2005
JUDr. Annina von Tokyoburgová, v.r.
samosudca
odvolanie proti rozsudku:
ROZSUDOK
V MENE CISÁRA
Vyšší súd Šarišského kráľovstva v senáte zloženom z predsedu JUDr. Milana Luxemburského a sudcov JUDr. Jany von Baziliky de la Minor a Mgr. Jany Tokarčíkburgovej vo veci žalobkyne Henriety von Zamburg a žalovaného Sväťa Vaškoburga, o odvolaní žalovaného proti rozsudku Obvodného súdu Hornošarišského arcikniežatsva takto
r o z h o d o l:
1. Vyšší súd p o t v r d z u j e bod 1 rozsudku obvodného súdu a manželstvo žalobkyne a žalovaného r o z v á d z a.
2. Vyšší súd p o t v r d z u j e bod 2 rozsudku obvodného súdu a žalobkyni p r i z n á v a titul alpskej Kráľovnej.
3. Vyšší súd m e n í bod 3 rozsudku obvodného súdu tak, že Cisárovi Svätej ríše rímskej – Arauského cisárstva n e d á v a o d p o r ú č a n i e aby znížil žalovanemu vojvodský titul na kniežací.
Žalobkyňa sa obrátila na obvodný súd so žiadosťou o rozvod manželstva so žalovaným. Keďže obvodný súd zistil, že nie sú dôvody na ďalšie trvanie manželstva a vzhľadom k tomu, že obe strany s rozvodom súhlasili, obovdný súd manželstvo rozviedol.
Obvodný súd taktiež priznal kráľovský titul žalobkyni, keďže tento získala nezávisle od svojho manželstva podľa príslušných ustanovení ústavy. Súd však odporúčil Cisárovi, aby odobral vojvodský titul žalovanému s odôvodnením, že tento nadobudol prostredníctvom manželstva s Henrietou von Zamburg. Keďže sa manželstvo rozvádza, nemá Sväťo Vaškoburg podľa obvodného súdu ďalší nárok na titul vojvodu.
Žalovaný sa odvolal v lehote stanovenej príslušnými predpismi. Žiadal o zrušenie bodu 3 rozsudku obvodného súdu, podľa ktorého nemá nárok na vojvodský titul.
Vyšší súd preskúmal predložené argumenty a dospel k záveru tak, ako je uvedené v bode 3 výrokovej časti tohto rozsudku.
Čl. 10 ods. (3) Ústavy Svätej ríše rímskej – Arauského cisárstva znie: „Titul možno získať udelením alebo v prípade žien výdajom. Pri sobáši získava žena titul muža. Muž sobášom titul získať nemôže. Titul sa nededí.“ Z týchto ustanovení vyplýva, že žalovaný nemohol získať vojvodský titul sobášom, lebo ústava to výslovne zakazuje. Ak ho získal, tak len nezávisle od manželstva. Preto je argument obvodného súdu o strate nároku na titul neopodstatnený.
Titul vojvodu udeľuje podľa čl. 10 ústavy len Cisár a iba Cisár ho môže zvýšiť, znížiť alebo odobrať.
Vyšší súd Šarišského kráľovstva je však toho názoru, že hoci bol žalovanému udelený vojvodský titul nezávisle od manželstva, bolo toto udelenie od samého začiatku protiústavné. V čl. 10 ods. (1) ústavy je uvedené, že titul Vojvodu je titulom „blízkych príbuzných Cisára a bývalých kráľov.“ Žalovaný Sväťo Vaškoburg však nie je blízkym príbuzným Cisára ani nie je bývalým kráľom. V kompetencii tohto súdu, rovnako tak aj obvodného súdu však nie je posudzovať rozhodnutie Cisára o udelení titulu. O ústavnosti udelenia vojvodského titulu žalovanému môže rozhodnúť len Ústavný súd Svätej ríše rímskej – Arauského cisárstva. Preto obvodný súd nemal právo odporúčať Cisárovi, aby žalovanému znížil titul. Je výlučne na posúdení Cisára, či bol tento krok v súlade s ústavou, prípadne na preskúmaní ústavným súdom.
//
P o u č e n i e: Proti tomuto rozsudku nie je prípustné odvolanie. Je však možné podať dovolanie na Najvyšší súd Svätej ríše rímskej – Arauského cisárstva do 3 dní od jeho doručenia.
V Bardejove, 27. decembra Roku Pána 2005
JUDr. Milan Luxemburský, v. r.
predseda senátu